O FVE Systems

Napriek tomu, že naša spoločnosť bola založená v roku 2022, má za sebou 12 ročné skúsenosti v tomto segmente vďaka spoluzakladateľovi Martinovi Štricovi, ktorý pôsobil v developmente energetických projektov už od roku 2010.

V tom čase bola energetika v EÚ dotovaná, čo umožnilo Martinovi Štricovi vybudovať niekoľko fotovoltaických parkov na Slovensku a v zahraničí.

V roku 2013 sa dotácie v oblasti energetiky zastavili a výstavba fotovoltaických elektrární sa spomalila. Až kríza na Ukrajine v roku 2022 spôsobila prudký nárast cien energií, čo vytvorilo nové príležitosti pre rozvoj fotovoltaických elektrární.

FVE Systems v číslach

Kde pôsobíme?

Zameriavame sa na rozvoj fotovoltaických elektrární v zahraničí, pričom chceme využívať najmodernejšie technológie a postupy, aby sme mohli ponúkať svojim zákazníkom kvalitné a konkurencieschopné služby.

Zameriavame sa na rozvoj fotovoltaických elektrární v zahraničí predovšetkým v krajinách, kde je vysoká miera slnečného žiarenia (viď. mapa)

Prečo tieto krajiny?

  • Legislatívne prostredie v týchto krajinách je stabilné a poskytuje dostatok bezpečnosti pre investorov, čoho dôkazom je aj to, že v krajinách sú etablované medzinárodne banky ako Erste, UniCredit, Raiffeisen

  • Produkcia fotovoltaických elektrární v týchto krajinách je nadštandardná oproti iným trhom v EÚ

  • Tieto krajiny nám okrem zvýšenej produkcie v rámci fotovoltaických parkov taktiež poskytujú dostatočne veľké množstvo príležitosti v developmente

Náš cieľ

Našim cieľom je v týchto krajinách postaviť a spravovať portfólio v objeme 250 MWp. Naša spoločnosť sa zameriava na vývoj fotovoltaických elektrární od počiatku až po ich samotnú prevádzku. 

Vyhľadávame pozemky, získavame prípojky na sieť a všetky potrebné povolenia na to, aby sme projekt dostali do stavu tzv. RTB (Ready to Build).

Spoločnosť už aktuálne vstúpila do existujúcich projektov, ktoré už majú prípojku na sieť, pozemok a súhlas obce s výstavbou.

Náš tím

Plány do budúcnosti

Otvorili sme trhy v Srbsku, Bosne a Chorvátsku a vytvorili development tímy v daných krajinách, čo umožňuje lepšiu kontrolu nad vývojom v jednotlivých projektoch.

Naša spoločnosť má vypracovaný strategický protokol vďaka ktorému dokážeme čeliť aj prípadným zmenám v legislatíve, prírodným katastrofám, prípadným politickým zmenám a takisto výkyvom cien energií na trhu.

Napriek tomu že ceny výstavby fotovoltiackých elektrární klesajú, údržba je jednoduchá a technológia je stabilná. A vďaka tomu sa fotovoltaika stáva čoraz atraktívnejšou investíciou.

Jedným z faktorov, ktorý hovorí v prospech fotovoltaiky, je aj jednoduchá údržba. Fotovoltaické panely vyžadujú minimálnu starostlivosť - stačí ich pravidelne čistiť a udržiavať okolie v dobrej kondícii.

Stabilita a odolnosť fotovoltaickej technológie voči poveternostným vplyvom sú ďalšie pozitíva. S typickou zárukou 25 rokov a schopnosťou prežiť ešte dlhšie, sa fotovoltaika stáva spoľahlivou a dlhodobou investíciou.

Všetky tieto aspekty zvyšujú atraktivitu fotovoltaiky ako investície, pričom investori môžu očakávať návratnosť svojich investícií za menej ako 7 rokov.